Rodzajów octów owocowych i ziołowych jest tyle ile odmian owoców i ziół. Octy te mają cierpki, octowy, trochę słodki smak, który przypomina materiał z którego zostały zrobione. Powstają w wyniku dwuetapowej fermentacji – pierwsza – podczas której cukry proste zawarte w surowcu są przekształcane przez drożdże w alkohol – druga – powstały alkohol jest utleniany do kwasu octowego.
Chodź ciągle trwają badania dotyczące zdrowotnych właściwości octów, dziś przedstawię Wam te, które są już potwierdzone.

 

Trochę octowej historii

Nie wiadomo, kiedy i przez kogo ocet został po raz pierwszy wyprodukowany. Wzmianki o nim pojawiają się już w starożytności, ale prawdopodobnie istniał jeszcze wcześniej.
Odkażające właściwości octu zostały prawdopodobnie zauważone w Babilonie 5000 lat p.n.e., odkryto wtedy cechy dezynfekujące i czyszczące octu, oraz jego zdolności do powstrzymywania procesów psucia się żywności.
Kleopatra sławiła cechy octu jako środka kosmetycznego, a wiedza o jego właściwościach została użyta w procesie mumifikacji.
Hipokrates który żył w 400 roku p.n.e. był pierwszym lekarzem, który zauważył medyczne zalety octu. Zalecał go swoim pacjentom do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Stworzył preparat z octu, skrawków lotosu, oliwy i wody, który nakładał bezpośrednio na skórę. Używał również octu jaki wczesnej formy antybiotyku, szczególnie pomocnej w łagodzeniu bólu gardła i chorób oddechowych.
Pomiędzy rokiem 721 a 1037 n.e. arabscy lekarze polecali ocet na bóle głowy. Stosowali go również jako czynnika powodującego krzepnięcie krwi, zdolności do zmniejszania zapaleń i łagodzenia poparzeń.
Chińska medycyna sławiła zalety octu w powstrzymywaniu krwawienia, zwiększaniu siły witalnej i w pozbywaniu się toksyn.
Rzymianie pili ocet, by wzmocnić siły witalne i jako napój orzeźwiający.
Po wybuchu epidemii Czarnej Śmierci (dżumy dymieniczej) ludzie używali octu w celu ochrony przed chorobą, a złodzieje do odkażania samych siebie, gdy okradali martwych.
W czasach nowożytnych octu używano do leczenia ran bitewnych, oraz jako skutecznego domowego środka leczniczego.

 

Informacje o wartości odżywczej

Informacje o wartości odżywczej
Jedna łyżka stołowa organicznego octu jabłkowego zawiera:
Kalorie: 0
Białko: 0 gramów
Tłuszcz: 0 gramów
Węglowodany: 0 gramów
Błonnik: Mniej niż 1 gram
Cukier: Mniej niż 1 gram
Ocet owocowy jest dobrym źródłem potasu, sodu, wapnia, żelaza, cynku, fosforu i miedzi oraz magnezu. Badania wykazały, że spożywanie wystarczającej ilości magnezu może pomóc zmniejszyć ryzyko zaćmy, zespołu metabolicznego, migreny i cukrzycy.
Dzięki obecności kwasów organicznych, polifenoli i melanoidyn ocet wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwinfekcyjne. Polifenole i melanoidyny zapewniają również właściwości przeciwutleniające octów. Kontrola glukozy we krwi, regulacja metabolizmu lipidów i właściwości odchudzające octu wynikają głównie z kwasu octowego.
Zarówno octy ziołowe jak i owocowe, które są fermentowane tradycyjnymi metodami, mają różnorodne funkcje fizjologiczne, takie jak działanie przeciwbakteryjne, przeciwinfekcyjne, przeciwutleniające, regulujące poziom glukozy we krwi, regulujące metabolizm lipidów, odchudzające i przeciwnowotworowe.
Większość rodzajów octów owocowych zapewnia podobne korzyści zdrowotne, ponieważ proces fermentacji rozkłada wiele unikalnych właściwości poszczególnych owoców.

 

Niższy poziom cukru we krwi

Jednym z dobrze udokumentowanych skutków spożycia octu jest jego wpływ na poziom cukru we krwi. Badania opublikowane w 2017 roku w Diabetes Research & Clinical Practice wykazują, że spożycie octu podczas posiłków może zmniejszyć wahania poziomu insuliny i cukru we krwi po posiłkach. Dla osób ze stale wysokim poziomem glukozy we krwi może to być korzystne. Jednak w przypadku osób z dobrze kontrolowaną cukrzycą dodanie znacznych ilości octu do diety może w rzeczywistości spowodować zbyt niski poziom cukru we krwi. Osoby chore na cukrzycę powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem diety bogatej w ocet.

Utrata masy ciała

Spożywanie niewielkiej ilości octu może również pomóc ludziom schudnąć. Według kilku ostatnich badań spożywanie niewielkiej ilości octu podczas posiłku – średnio od jednej do dwóch łyżek stołowych – może z czasem pomóc ludziom schudnąć. Badania te stawiają hipotezę, że dzieje się tak dlatego, że ocet zwiększa uczucie sytości, pomagając zmniejszyć apetyt. Kwas octowy obniża indeks glikemiczny żywności, co spowalnia tempo uwalniania cukrów do krwioobiegu co powoduje przedłużenie uczucia sytości po posiłkach i zmniejsza łaknienie.

Działanie przeciwbakteryjne

Ocet posiada właściwości antybakteryjne ze względu na zawartość kwasów organicznych, głównie kwasu octowego, który przenika do błony bakteryjnej, obniżając wewnątrzkomórkowe pH i powodując wyginięcie mikroorganizmów.

Działanie przeciwutleniające

Zawarte w occie polifenole, mają działanie przeciwutleniające ze względu na ich zdolność do wychwytywania wolnych rodników, usuwania jonów metali przejściowych i redukcji utleniaczy, co pozwala nam zatrzymać przedwczesne starzenie się. Szczególnie wysokie właściwości przeciwutleniające wykazuje ocet z owoców dzikiej róży.

Octy mają również różne inne zastosowania takie jak produkt do pielęgnacji skóry czy uniwersalny środek czyszczący, ale o tym w kolejnych wpisach.

 

Dawkowanie i sposób użycia

Najlepszym sposobem na włączenie octu do diety jest użycie go w kuchni. To prosty dodatek do potraw, takich jak sosy sałatkowe i domowy majonez.
Można go również rozcieńczać w wodzie i pić jako napój. Typowe dawki wahają się od 1–2 łyżeczek (5–10 ml) do 1–2 łyżek stołowych (15–30 ml) dziennie zmieszanych z dużą szklanką wody.
Najlepiej zacząć od małych dawek i unikać przyjmowania dużych ilości.

Potencjalne zagrożenia wynikające z picia octu owocowego lub ziołowego

Ocet może wchodzić w interakcję z lekami przeciwcukrzycowymi, nie może być stosowany u osób cierpiących na gastroparezę.
Uszkodzenie szkliwa zębów – większość octów zawiera od 4% do 5% kwasu octowego, co jest przyczyną ostrego smaku i zapachu. Kwas jest szkodliwy dla zębów. Wyciąga minerały ze szkliwa zębów z czasem je osłabiając. Spożywanie zbyt dużej ilości octu owocowego, zwłaszcza picie go bezpośrednio, może trwale uszkodzić zęby. Aby tego uniknąć, ocet należy spożywać po rozcieńczeniu z wodą i pić przez rurkę.
Osoby z niskim poziomem potasu lub osteoporozą, powinny unikać spożywania dużych ilości octu bez konsultacji z lekarzem.

Źródła:

Perry M. „Apple Cider Vinegar. The Benefits and Uses of All-Natural Organic ACV Miracle Health System”
Townsend J. „Ocet, różne rodzaje octu i ich zastosowanie”
https://www.webmd.com/diet/fruit-vinegar-health-benefits
www-hindawi-com
www-mdpi-com
PubMed