Aromaterapia to coś mistycznego, eliksir nie tylko dla ciała, ale również dla duszy. Olejki eteryczne czynią cuda dla naszego ciała, ale także wspierają nasze zdrowie psychiczne. Są integralną częścią naszego codziennego spokojnego czasu.

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to nie tylko piękne zapachy. Jest to terapia, co oznacza, że ​​może pomóc w łagodzeniu zaburzeń i przynieść dobre samopoczucie. W aromaterapii lotne olejki roślinne, inaczej znane jako „olejki eteryczne”, są stosowane z różnymi metodami, aby pomóc w konkretnych problemach zdrowotnych (takich jak ból, bóle głowy, problemy trawienne, zaburzenia nastroju, bezsenność, przeziębienie/kaszel, itp.) lub wpływania na umysł i ciało w celu uzyskania określonego pożądanego stanu emocjonalnego (spokój, szczęście, energia, skupienie, itp.)

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to skoncentrowane naturalne esencje z roślin, które są ekstrahowane w procesie destylacji z parą wodną lub wyciskania na zimno. Olejki eteryczne są bardzo aromatyczne, dzięki czemu ich aplikacja jest bardzo przyjemna. Każdy olejek eteryczny składa się z innej kombinacji naturalnych składników chemicznych, które decydują zarówno o jego aromacie, jak i synergii wartości terapeutycznych. Olejki eteryczne bezpośrednio wpływają na układ limbiczny w mózgu poprzez nerwy węchowe i docierają do psychiki, relaksując umysł i podnosząc na duchu.

Istnieje wiele metod używania olejków eterycznych do celów terapeutycznych, ale w tym poście dotyczącym aromaterapii emocjonalnej chcę się skupić głównie na wdychaniu olejków.

Wdychanie olejków eterycznych to najprostszy i zarazem najlepszy sposób na rozwiązanie problemów emocjonalnych, takich jak stres czy niepokój, ponieważ szybko docierają one do układu limbicznego w mózgu. Wdychanie umożliwia również olejkom eterycznym przedostanie się do płuc, co jest bardzo pomocne w chorobach układu oddechowego, oraz do krwioobiegu a stamtąd do komórek w pozostałej części ciała.

Zmysł węchu

Węch (zapach) działa poprzez chemoreceptory. Zmysł węchu pomaga nam smakować i cieszyć się jedzeniem, ostrzega nas również przed niebezpieczeństwem – np. dymem (ogniem) lub pozwala stwierdzić, czy nasze jedzenie się nie zepsuło. Przyjemne zapachy kwiatów i olejków eterycznych niesamowicie wzbogacają nasze życie.

Szlak węchowy wygląda następująco:

  1.  Aby zapach dotarł do mózgu, musi być lotny (takie są olejki eteryczne). Odparowane cząsteczki zapachu dostają się do nozdrzy, a stąd do nabłonka węchowego.
  2.  W nabłonku węchowym znajduje się około siedmiu milionów neuronów receptorów węchowych (co wyjaśnia, dlaczego nasz zmysł węchu jest w stanie wykryć tysiące różnych zapachów). Z neuronów receptorowych wystają rzęski. Zapach wiąże się z receptorami węchowymi na rzęskach neuronu węchowego.
  3. Komórki receptorów węchowych zbierają się w wiązki i wystają przez blaszkę sitową kości sitowej, docierając do opuszki węchowej (która jest częścią mózgu).
  4. W opuszce węchowej znajdują się neurony zwane kłębuszkami, a każdy kłębuszek jest wrażliwy na określoną cząsteczkę zapachową i to tutaj zapach jest początkowo przetwarzany.
  5. Następnie zapach jest wysyłany do wyższych obszarów węchowych mózgu, czyli do układu limbicznego.

Układ limbiczny

Na układ limbiczny składa się wiele pojedynczych elementów, z których wszystkie odgrywają określone role w większej całości funkcjonalności układu limbicznego. Emocje, pamięć, motywacja i przetwarzanie społeczne są jego podstawowymi funkcjami.

Niektóre części układu limbicznego i ich funkcje

Wzgórze – bierze udział w wykrywaniu i przekazywaniu informacji z naszych zmysłów. Wychwytuje wiele rzeczy, których nie jesteśmy świadomi, ale wysyła tylko to, co uważa za „ważne” do kory mózgowej – gdzie podejmujemy decyzje.

Podwzgórze – kontroluje wydzielanie przysadki mózgowej, która wytwarza najważniejsze hormony organizmu, które wpływają na apetyt, cykl snu i czuwania (rytm okołodobowy), termoregulację oraz impulsy przyciągania/rozrodcze.

Hipokamp – jest strukturą bardzo ważną w powstawaniu pamięci długoterminowej, krótkoterminowej i przestrzennej, jak również pamięci świadomej, zwanej też deklaratywną. Służy ona do przechowywania wspomnień wydarzeń oraz wiedzy o świecie.

Ciało migdałowate – o ile hipokamp związany jest z tworzeniem pamięci o faktach i wydarzeniach, ciało migdałowate pomaga decydować, które z nich należy umieścić w pamięci. Dokonuje tego poprzez wiązanie informacji o otaczającym świecie, pochodzących ze wzgórza i kory mózgu, ze stanem fizjologicznym i psychicznym organizmu, o którym wiadomości czerpie z podwzgórza i kory limbicznej. Dlatego zwykle lepiej pamiętamy sytuacje i zdarzenia, które łączą się z silnymi emocjami. Pamiętanie przyjemnych i nieprzyjemnych sytuacji ma istotną wagę w kontekście przetrwania. Dlatego też uważa się, że informacje przechowywane w ciele migdałowatym pozostają niezatarte przez całe życie. Dzięki temu nie trzeba na nowo uczyć się raz napotkanych niebezpieczeństw.

Aromaterapia a układ limbiczny

Układ limbiczny jest przede wszystkim zaangażowany w reakcje emocjonalne, dlatego wdychanie czystych olejków eterycznych zwykle poprawia nastrój. Zapach ma ogromny wpływ na pamięć – mamy tendencję do przechowywania wspomnienia i zapachu razem – więc zapach wywołuje wspomnienie i reakcję emocjonalną. Dlatego aromaterapia musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb, a zapach musi być przyjemny dla osoby, która go wdycha.  Na przykład u większości ludzi prawdziwy olejek lawendowy wywoła reakcję relaksacyjną – składa się on bowiem ze składników chemicznych, które uspokajają układ nerwowy. Ale może zdarzyć się tak, że zapach lawendy u kogoś wywoła uczucie smutku, ponieważ będzie mu przypominać zmarłą babcię, która pachniała lawendą.

Ważne

Należy pamiętać, że  wszelkiego rodzaju emocjonalny ból lub traumy, nie znikają, dopóki nie zostaną zaakceptowane i wyleczone. Największym problemem ludzi jest to, że boją się oni cierpienia i automatycznie wypierają wszystkie negatywne emocje. Te zaś, nie wyrażone, kumulują się w świadomości i wpływają na percepcję. Aby emocja mogła być uleczona, musisz ją w pełni poczuć, zmierzyć się z nią, zaakceptować ją i pozwolić jej się zagoić.

Aromaterapia pomaga nam zagłębić się w emocje, przetworzyć je, oraz dostać się do miejsca w którym poczujemy się znacznie lepiej.

Jeśli Twój ból jest mocno przytłaczający, borykasz się z depresją, czujesz, że nie jesteś w stanie sam sobie z tym poradzić, zasięgnij pomocy u specjalisty.

Podstawowy zestaw olejków eterycznych do aromaterapii emocjonalnej:

  • Bergamotka (Citrus bergamia) – zarówno uspokaja jak i poprawia nastrój
  • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – bardzo uspokajająca, pomaga na bezsenność, łagodzi zmęczenie, przywraca równowagę
  • Cytryna (Citrus limon) – orzeźwia, poprawia jasność myśli
  • Mandarynka (Citrus reticulata) – podnosi na duchu – świetna dla dzieci
  • Pomarańcza słodka (Citrus sinensis) – uspokaja, ożywia, zachęca do pozytywnego nastawienia
  • Geranium (Pelargonium graveolens) – uspokaja, poprawia nastrój, równoważy
  • Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) – wspiera dobre samopoczucie, uspokaja
  • Rumianek rzymski (Roman chamomile) – uspokaja, łagodzi niepokój, zachęca do cierpliwości i spokoju, pomaga w bezsenności
  • Ylang Ylang (Cananga odorata) – uspokaja, równoważy, doskonały na stany lękowe
  • Kadzidłowiec (Boswelia carterii) – spowalnia oddech, odświeża umysł, uspokaja, pociesza
  • Cedr (Juniperus virginiana) – uspokaja, dobry do medytacji, uziemia
  • Drzewo sandałowe (Santalum album) – koi, uspokaja, przynosi spokój
  • Paczula (Pogostemon cablin) – ugruntowuje, równoważy
  • Wetyweria (Vetiveria zizanoides) – ugruntowuje, uspokaja, koi nerwy
  • Copaiba (Copaifera reticulata) – równoważy emocje, wspiera układ nerwowy

Sposoby używania olejków eterycznych:

  • wdychaj prosto z buteleczki
  • użyj w dyfuzorze ultradźwiękowym
  • nakrop na chusteczkę i wdychaj
  • nakrop na środek dłoni rozetrzyj, zrób „kominek” i wdychaj – UWAGA NA OCZY!
  • używaj do kąpieli relaksujących – pamiętaj o odpowiednim rozcieńczeniu olejków eterycznych w soli Epsom, miodzie lub mleku. NIGDY nie wkrapiaj olejków bezpośrednio do wody, olejki nie łączą się z wodą i może to skutkować poparzeniem
  • używaj do masaży aromaterapeutycznych – pamiętaj o odpowiednim rozcieńczeniu olejków eterycznych w oleju nośnikowym

Wiele olejków eterycznych wzmacnia też układ odpornościowy, który ulega stopniowemu osłabieniu pod wpływem stresu, ale to jest temat na odrębny wpis 🙂

Przepisy na mieszanki pomocne w walce ze stresem podam w kolejnym wpisie.

Źródła:

Worwood V. A. „Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii”

Goleman D. „Inteligencja emocjonalna”

www-essentialrestorativemassage-com

Strona główna

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/